۳ نکته در مراقبه ذهن که باید بدانید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
مراقبه ذهن

اصول مراقبه از خودِ مراقبه ذهن مهم تر هستند، چرا که شرایط را برای شما آماده می کنند تا از فواید مراقبه بهره مند شوید. وقتی شرایط درست را برای مراقبه ذهن تان در نظر نمی گیرید، طبیعی است که جواب صحیح را از انجام این تمرین دریافت نکرده و به تغییر باور های ذهنی و گام برداشتن به سمت تقدیر نو، نرسید.

مهم ترین عوامل و اصول مربوط به مراقبه ذهن، مکان، هدف از مراقبه، شرایط بدن تان، زمانی که مراقبه را انجام می دهید و به طور کلی سایر عوامل فیزیکی هستند. اگر تنها به این دلیل مراقبه انجام می دهید، چون بسیاری از افرادی که میشناسید این کار را انجام می دهند و شما دوست دارید پیروِ آن باشید، لطفا دست نگه دارید. برای انجام مراقبه ذهن باید اطلاعات کافی در این مورد داشته باشید و هدف تان را از پیش تعیین کرده باشید.

چرا که فقط با آگاهی از شیوه و چراییِ انجامِ یک عمل است که به نتیجه ی دلخواه می رسید. برای درک بیشتر می توانید سایر مطالب مربوط به مراقبه درج شده در سایت سکوی پرتاب و مطلب آموزش مراقبه برای فراخوانی زندگی نو به شیوه ی جو دیسپنزا را مطالعه نمایید. برای آشنایی با فنون مراقبه (چگونگی آماده سازی محیط مراقبه)، تغییر باور های ذهنی با این مطلب همراه باشید.

زمان مراقبه

زمان مراقبه چیست و چرا اهمیت دارد؟

زمان مراقبه ذهن به شرایط بدن ما و کاهش استرس آن بستگی دارد، اما این به چه معناست؟ به این معنا که شما دقیقا باید وقتی مراقبه ذهن را انجام دهید که ذهن تان دسترسی راحت تر و بهتری به ناخودآگاه تان دارد. شب ها موقع به خواب رفتن و روز ها بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب زمان هایی هستند که بدن به این بخش از ذهن دسترسی ِبهتری دارد پس بهتر است مراقبه را در این زمان ها انجام دهید. با اینکه می توانید دو بار در روز و در هر دو این بازه های زمانی به مراقبه ذهن مشغول شوید اما در صورتی که نمی توانید، انجام یک بار مراقبه نیز کافی است.

باید به خوبی بدانید که مراقبه برای ایجاد عادت جدید بسیار مناسب است. اگر در روز های ابتدایی مراقبه باشید، زمان ِکوتاهی مابین ده الی بیست دقیقه می توانید زمان بگذارید و مراقبه ذهن تان را انجام دهید. بعد از هر جلسه و اضافه شدن روزهای بیشتر این زمان افزایش می یابد. در نهایت با القا (که در کتاب شکست عادتهای کهنه، چگونگی آن شرح داده می شود) می توانید در روز کمتر از یک ساعت و پنجاه دقیقه ی کامل مراقبه انجام دهید.

حالت بدن در مراقبه ذهن باید چگونه باشد؟

حالت بدن در مراقبه ی ذهن بسیار اهمیت دارد. اینکه صرفاً جایی نشسته باشید و آرام مراقبه ذهن را انجام دهید به شما کمکی نمی کند. همانطور که برای رسیدن به یک مقصد و سفر کردن نیاز است مسیری را به میزان مشخص طی کنید، از یک ماشین شخصی یا وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید، مدتی در انتظار باشید تا به مقصد برسید، برای مراقبه ذهن نیز باید شرایط و حالت ِدرست بدن را در نظر بگیرید.

برای مراقبه می توانید روی صندلی بنشینید (صاف) و دست و پاهایتان نیز به حالت عمود باشد و روی هم قرار نگرفته باشد. یا می توانید روی زمین راحت بنشینید و پاهایتان را ضربدری روی هم بگذارید. سعی کنید لباس راحتی بپوشید و وسایل ایجاد کننده مزاحمت مانند گوشی را جایی دور از خودتان قرار دهید.

برای محیط مراقبه ذهن چه تدابیری باید اندیشید؟

محیط مراقبه ذهن نیز بسیار اهمیت دارد چرا که شما قرار است در آن به تمرکز و آرامش دست یابید. آشفتگی ها و بروز حواس پرتی ها در محیطی که مراقبه ذهن را انجام می دهید باید به صفر برسد و روی روندِ مدیتیشن شما، نباید کوچکترین اثر سوء را داشته باشد.

وقتی محیط اطراف تان آرام و خالی از مزاحم باشد، پروسه مراقبت از ذهن نیز درست پیش می رود. باید در مکان انتخابی تنها باشید و برای داشتن تمرکز بیشتر در زمان مراقبه ذهن (در کل مدت پروسه) نباید دائما مکان انتخابی خود را عوض کنید. پس مکانی را انتخاب کنید که همیشگی باشد. این کار باعث می شود تا بین مکان مراقبه و بدن تان پیوند ایجاد شود.

مراقبه

چطور ذهن را برای مراقبه آماده کنیم؟

بعد از تنظیم تک تک موارد گفته شده نوبت انجام مراقبه ذهن است. برای آماده سازی ذهن جهت مراقبه، مراحل نسبتا زیادی پیش روی شماست که توضیح آن نسبتا زیاد بوده و در صورتی که شما پیش زمینه ی و اطلاعات پایه در مورد آن ندارید، پیشنهاد می شود که کتاب شکست عادتهای کهنه را مطالعه نمایید. برای داشتن مطالعه آسان تر ما نسخه آن را با صدای امیر سیاهی داخل سایت در دسترس شما قرار داده ایم که می توانید آن را تهیه نمایید.

دیدگاه خود را ارسال نمایید

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در twitter
آموزش مراقبه اعتماد به نفس افراد موفق باور ذهن تغییر افکار و باورها تغییر باور های درونی تغییر باورهای ذهنی تغییر دادن سرنوشت تغییر در زندگی تغییر زندگی تمرینات کنترل احساسات تکنیک های مراقبه خرید کتاب شکست عادتهای کهنه خرید کتاب شکست عادت های کهنه خرید کتاب ماورای طبیعی شدن خرید کتابهای جو دیسپنزا خرید کتاب های دکتر جو دیسپنزا دانلود کتاب صوتی ماورا دانلود کتاب صوتی ماورای طبیعی شدن رشد فردی رضایت در زندگی روش تغییر افکار سکوی پرتاب ضمیر ناخودآگاه فیزیک کوانتوم و قانون جذب قانون جذب ماورای طبیعی شدن ماورای طبیعی شدن جو دیسپنزا مراقبه دکتر جو دیسپنزا موفقیت در زندگی چگونه مراقبه کنیم کتاب شکست عادتهای کهنه کتاب شکست عادت های کهنه کتاب صوتی جو دیسپنزا کتاب صوتی دکتر جو دیسپنزا کتاب صوتی شکست عادتهای کهنه کتاب صوتی ماورا طبیعی شدن کتاب صوتی ماورای طبیعی شدن کتاب ماورای طبیعی جو دیسپنزا کتاب ماورای طبیعی شدن کتاب ماورای طبیعی شدن جو دیسپنزا کتاب ماورای طبیعی شدن سکوی پرتاب کتاب های جو دیسپنزا کتاب های صوتی جو دیسپنزا کتاب‌های جو دیسپنزا