مکانی که باید در آن به دنبال احساس خوشبختی بگردیم، کجاست؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
احساس خوشبختی

احساس خوشبختی یک حس درونی است و با بیرون کمترین ارتباط را دارد.

در هر کتابی که بگردید و در هر جستجویی که به دنبال احساس خوشبختی باشید، نشانه هایی از جمله نوشته شده در بالا را می یابید. خوشبختی هیچ ارتباطی به دنیای بیرون، محرک ها و عوامل مرتبط با آن ندارد. تنها ارتباط میان خوشبختی درونی با بیرون را می توان کوتاه مدت، کوچک و ظریف دانست. به عنوان مثال شما با نمرات عالی از دانشگاه فارغ التحصیل می شوید و این حس خوشبختی تا مدت کوتاهی برای شما باقی خواهد ماند.

وقتی وارد حوزه کار شوید، اینکه در فلان درس ها نمره عالی کسب کرده اید به شما احساس خوشبختی نمی دهد، بنابراین، محرک ها در دنیای بیرون عمر کوتاهی دارند و در یک دوره کوتاه برای ما به ارمغان آورنده احساس خوشبختی و رضایت در زندگی هستند. آنچه که به شما کمک می کند این حس را بهتر و بیشتر جذب کنید، خوشبختی درونی است. در این مطلب بیشتر در این مورد و تاثیر آن بر رشد فردی، تمرینات کنترل احساسات و خوشبختی از نظر روانشناسی صحبت خواهیم کرد.

تمرین و مطالعه برای جذب افکار مثبت

خوشبختی چیست

خوشبختی چیست؟ پر کردن ارتباط بین آنچه هستیم و آنچه به نظر می رسیم.

دکتر جو دیسپنزا در کتاب شکست عادتهای کهنه در مورد احساس خوشبختی با استناد به شکافی سخن می گوید که بین آنچه واقعا هستیم و  آنچه دیگران از ما می بینند صحبت می کند. بین این دو تفاوت های بسیاری وجود دارد و گزینه ی دوم بیشتر چارچوبی است که به دیگران نشان می دهیم و دوست داریم آنها با پارامتر های مشخصی شخصیت ما را بشناسند. یک نفر دوست دارد به عنوان فردی موفق شناخته شود، شخصی دوست دارد به عنوان هنرمند، و .. از او یاد کنند.

اما بخش زیادی از ما دیده نمی شود چرا که خودمان دوست نداریم آن را به دیگران نشان دهیم. در این میان، اگر بین این دو فاصله بیفتد، احساس خوشبختی از وجود ما خارج می شود؛ احساس خوشبختی به عوامل خارجی وابسته می شود و ما از درون خود غافل می مانیم و دائما به دنبال خوشبختی در حال دویدن خواهیم بود؛ زیرا محرک هایی که امروز به ما حس خوشبختی می دهند، فردا کارکردی نخواهند داشت. این به معنای همان خوشبختی از نظر روانشناسی است.

نقش کتاب در تغییر شخصیت انسانی

تمرینات کنترل احساسات در کتاب صوتی شکست عادتهای کهنه

دکتر جو دیسپنزا در بخش دیگری از صحبت هایش در مورد کنترل احساسات برای نیکبختی و لمس احساس خوشبختی در جوانی و سپس میانسالی صحبت می کند؛ اینکه این احساس باید به طور مستمر در کل زندگی و همه ی دوره ها جریان داشته باشد. به شرطی می توان این جریان را پیوسته برقرار کرد که به آن اعتیاد پیدا کنیم و آن را فقط از درون جستجو کنیم. حالا از خودتان بپرسید، احساس خوشبختی می کنید؟ نه؟ دلایلش را بنویسید تا ببینید کجای کارتان ایراد دارد. مگر برای همین به دنبال خوشبختی نبوده اید؟

برخی لایه های احساسی وجود دارند که از عوامل موثر روی ایجاد شکاف بین آنچه هستیم و آنچه مردم از ما می بینند، به حساب می آیند. باید این عوامل را شناسایی و برای کنترل یا بهبود یا تغییر شان تلاش کرد. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بی ارزشی
  • شرم
  • ترس
  • خشم
  • تردید به خود
  • احساس گناه
  • تجربه های گذشته

اینکه دوست ما احساس خوشبختی دارد و ما خیر، به این دلیل است که شرایط زندگی متفاوت است و اندازه ی شکافی که احساس خوشبختی ما را دستخوش تغییر می کند، در هر فردی متفاوت می باشد. بنابراین از مقایسه کردن دست بکشید. تمرینات کنترل احساسات برای اینکه بدانید لایه های احساسات تان چطور تغییر کرده و چطور باعث شکل گیری شخصی مثلا پرخاشگر، مهربان، کم ارزش، نگران و غیره برای شما شده است بسیار مفید خواهد بود.

احساس خوشبختی

به احساسات و رویداد های گذشته که مانع احساس خوشبختی هستند به چشم تجربه بنگرید.

بزرگترین اشتباه اکثریت افراد این است که گمان می کنند به خاطر یک رویداد ناگوار، تجربه بد یا وجود حسرت هایی در زندگی خود و مخصوصا آن اتفاقاتی که در جوانی یا سنین کمتر تجربه کرده اند، باید مابقی زندگی خود را در اندوه سپری کنند و این احساس خوشبختی هرگز سراغشان نخواهد آمد. تجربیات، بخش عمده و اساسی هر زندگی هستند. وقتی نام تجربه به گوش مان می خورد، بهتر به این درک خواهیم رسید که تمام رویداد های زندگی مان یک آزمون و خطا است و ما از پیش برای بی خطا بودن برنامه نویسی نشده ایم.

تمامی این مطالب گفته های دکتر جو دیسپنزا در کتاب شکست عادتهای کهنه است که می توانید نسخه صوتی آن را از سایت سکوی پرتاب تهیه نمایید. همچنین می توانید به سایر مطالب مرتبط با احساس خوشبختی در سایت سر بزنید.

دیدگاه خود را ارسال نمایید

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در twitter
آموزش مراقبه اعتماد به نفس افراد موفق باور ذهن تغییر افکار و باورها تغییر باور های درونی تغییر باورهای ذهنی تغییر دادن سرنوشت تغییر در زندگی تغییر زندگی تمرینات کنترل احساسات تکنیک های مراقبه خرید کتاب شکست عادتهای کهنه خرید کتاب شکست عادت های کهنه خرید کتاب ماورای طبیعی شدن خرید کتابهای جو دیسپنزا خرید کتاب های دکتر جو دیسپنزا دانلود کتاب صوتی ماورا دانلود کتاب صوتی ماورای طبیعی شدن رشد فردی رضایت در زندگی روش تغییر افکار سکوی پرتاب ضمیر ناخودآگاه فیزیک کوانتوم و قانون جذب قانون جذب ماورای طبیعی شدن ماورای طبیعی شدن جو دیسپنزا مراقبه دکتر جو دیسپنزا موفقیت در زندگی چگونه مراقبه کنیم کتاب شکست عادتهای کهنه کتاب شکست عادت های کهنه کتاب صوتی جو دیسپنزا کتاب صوتی دکتر جو دیسپنزا کتاب صوتی شکست عادتهای کهنه کتاب صوتی ماورا طبیعی شدن کتاب صوتی ماورای طبیعی شدن کتاب ماورای طبیعی جو دیسپنزا کتاب ماورای طبیعی شدن کتاب ماورای طبیعی شدن جو دیسپنزا کتاب ماورای طبیعی شدن سکوی پرتاب کتاب های جو دیسپنزا کتاب های صوتی جو دیسپنزا کتاب‌های جو دیسپنزا