راهنمای جامع درمان استرس محیط کار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
درمان استرس
امتیاز دهید

به دنبال درمان استرس شغلی هستید؟ استرس، جنبه های مختلف زندگی ما را تحت تأثیر قرار می دهد، به روان مان آسیب می زند و جسم مان را تماماً درگیر خود می کند. اگر این استرس دائماً در طول روز تکرار شود، به نوع حاد تبدیل می شود که برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کرد. اغلب میزان استرسی که ما در طول زندگی تجربه می کنیم بیشتر به محیط کار و بیرون از خانه مربوط می شود؛ یعنی وقتی وظیفه ای را بر عهده مان گذاشته‌‌اند و برای پیشبرد هر چه بهتر آن کار، دائما دچار اضطراب و استرس خواهیم شد یا نگران عدم پیشرفت درست کارهایمان هستیم.

این کاملاً طبیعی است و می تواند برای بسیاری از مردم در دنیا روی دهد. درمان استرس و اضطراب اول باید به یافتن عامل ایجاد استرس معطوف شود. سپس برای درمان استرس می توان راه کار های پیشنهاد شده توسط متخصصان را به کار گرفت. در این مطلب به طور خاص و اختصاصی، در مورد درمان استرس  شغلی و کاهش استرس در محیط کار صحبت می کنیم که اصولا، کمتر به آن پرداخته شده است.

درمان استرس

چرا درمان استرس شغلی و محیط کار لازم و ضروری است؟ 

در همین ابتدا و پیش از صحبت در مورد درمان استرس محیط کار باید بدانید، که مقدار کمی از آن لازم و ضروری است؛ چرا که به شما اجازه می دهد متمرکز باقی بمانید، انرژی خود را در سطح بالا نگه دارید، و قادر باشید تا با چالش های جدید کاری تان بهتر مواجه شوید. مقدار کمی استرس باعث می شود تا از اشتباهات نیز پرهیز کنید.

اما در دنیای امروز باید برای درمان استرس حاد محیط کار فکر چاره بود. محیط کار و مشاغل امروزی بیشتر شبیه یک ترن هوایی هستند که هیچ ثبات و آرامشی را به کارمندان ارائه نمی کنند و این افراد دائما با احساسات مختلف نظیر اضطراب و استرس درگیر هستند. ساعت های طولانی کار، مرخصی های کوچک و محدود، حتی افزایش زمان اضافه کاری ها و امور مختلف کاری باعث می شود شما دائما احساس نگرانی، ترس و فشار کاری داشته باشید. ادامه ی این روند و عدم درمان استرس و اضطراب باعث می شود تا دچار بیماری های متعدد شوید.

علت استرس محیط کار چه می تواند باشد؟

دلایل رایجی که منجر به ایجاد استرس و دوام آن در بدن و ذهن شما می شوند شامل موارد زیر هستند:

 • ترس از بیکاری
 • افزایش زمان و میزان کار به دلیل رکود اقتصادی و کم بودن میزان حقوق
 • افزایش فشار به خود برای برآورده کردن انتظارات بیش از حد کارفرما بدون کسب رضایت شغلی
 • بهینه کردن کارها و امور
 • از دست دادن کنترل امور

اگر چنین مواردی ( و بسیاری از موارد دیگر) منجر به ایجاد استرس در شما می شوند باید برای درمان استرس محیط کاری تان اقدام کنید. اما نشانه های استرس کاری یا استرس شغلی چه هستند؟

 • احساس اضطراب، ناراحتی یا افسردگی
 • بی توجهی و عدم علاقه به انجام کار
 • به وجود آمدن اختلال در خواب
 • خستگی دائمی
 • به وجود آمدن عدم تمرکز کافی
 • سردرد و وجود مشکل در ماهیچه ها
 • ناراحتی های مربوط به معده و دستگاه گوارش
 • کناره گیری از جمع
 • کاهش میل جنسی و عدم کنترل آن

استرس و اضطراب

درمان استرس و اضطراب محیط کار 

اولین کاری که می توانید جهت درمان استرس انجام دهید سخن گفتن با سایر همکاران، دوستان یا افرادی است که از معاشرت با آنها احساس خوبی پیدا می کنید. برای استفاده از این روش درمان استرس، پیشنهاد می شود که به سراغ افرادی بروید که احساسات شما را درک می کنند و می توانید با آنها در مورد آنچه که تجربه می کنید، صحبت کنید؛ مثلا همکاران تان.

از ورزش و مواد غذایی جهت کنترل و درمان استرس در بدن تان (که مستقیم بر روی روح تان تاثیر می گذارند)، کمک بگیرید. دمنوش ها، استفاده از مواد غذایی سالم و پرهیز از مواد دارای کافئین که ضربان قلب تان را افزایش میدهند، پرهیز از مواد سرخ شده و غیره. همچنین می توانید از ورزش و مدیتیشن برای درمان استرس تان استفاده کنید. البته مدیتیشن، نه به معنای رایج و همیشگی اش! منظور اینجا استفاده از یک روش مدیتیشن خاص است، که می توانید آن را در هر روز صبح یا شب ها قبل از کار انجام دهید. برای انجام این روش مدیتیشن و رسیدن به آرامش و دوری از استرس و اضطراب کار، یا درمان استرس نیاز به القا و روش های تلقین مثبت دارید.

برای اینکه با این روش ها آشنا شوید می توانید از کتاب صوتی شکست عادتهای کهنه اثر جو دیسپنزا با خوانش امیر سیاهی کمک بگیرید که تغییر زندگی را برایتان به ارمغان می آورد. برای تهیه این کتاب می توانید از طریق سایت سکوی پرتاب اقدام کنید.

دیدگاه خود را ارسال نمایید