سبد خرید
آیا روش های ساده مراقبه را می دانید؟

آیا روش های ساده مراقبه را می دانید؟

داشتن آرامش ذهن و پاکسازی آن، موضوعات سختی نیستند بلکه باید روش ‌های ساده مراقبه را بدانید. این روش ها می توانند برای بالا بردن کیفیت زندگی نیز موثر باشند. همچنین خود این فعالیت‌های مراقبه ای تاثیرات مثبتی بر روی سلامت فیزیکی و روحی بدن دارند. بیشتر مربیان چشم سوم و یوگا ارتباط نزدیکی بین فعالیت های مراقبه ای و مدیتیشن ذکر کردند. این ارتباط به حدی نزدیک و غیرقابل انکار است که بسیاری آنها را یکسان دانسته‌اند. حتی تاثیر مراقبه بر بدن با تاثیر مدیتیشن بر فیزیک و متافیزیک بدن مشترک است. در صورتی که به طور مستمر به مراقبه و مدیتیشن ب‌پردازید، فواید طولانی مدت و گسترده‌ای را وارد زندگی خود کرده اید. البته فواید مراقبه بیش از این چند مورد محدودی است که ذکر می‌کنیم بلکه این موارد فقط جهت کسب اطلاع بیشتر هستند. این موارد شامل: سطح انرژی، ارتباط گیری، تمرکز و قدرت ذهن میشوند.

همه چیز در مورد قدرت ذهن

آیا روش های ساده مراقبه وجود دارند؟

هدف از مراقبه فقط باز کردن چشم سوم و یا موارد مشابه نیست. بلکه مراقبه می تواند به شما این امکان را بدهد تا از زندگی خود لذت بیشتری ببرید و با خود مهربان‌تر باشید. برخی از مراحل بدوی وجود دارند که باید آنها را بدانید. پس از شناختن آنها باید بتوانید به وسیله آنها لذت را در زندگی خود ایجاد و قادر شوید برای دیگران شادی آفرین شوید. البته یکی از مهمترین فواید مراقبه، خارج شدن حالت روزمرگی زندگی برای هر انسانی است. زیرا این عادت روزمرگی یکی از عمده‌ ترین دلایلی است که باعث می شود افسردگی در تمام خانواده‌ها به امری رایج تبدیل شود. روش های ساده مراقبه شامل انجام تمرینات سخت نمی‌شوند بلکه از ساده ترین کار روزانه یعنی تنفس کردن در آغاز می شوند. مهمترین یادگیری که در این تنفس وجود دارد این است که سرفصل های: توجه کردن و داشتن تمرکز ذهنی را به ما یاد می دهد. البته این یادگیری، هم در بخش خودآگاه و هم در بخش ناخودآگاه ایجاد می شود.

چگونه از تنفس کردن به عنوان روش های ساده مراقبه استفاده کنیم؟

این موضوع که بتوانیم از تنفس کردن نیز به عنوان روشی برای مراقبه استفاده کنیم به ذهن برمی‌گردد. یعنی همه چیز در مورد قدرت ذهن بیانگر این است که امکان افزایش توانایی شما در هر جهتی از زندگی وجود دارد. این روش‌های ساده و ابتدایی برای این است که بتوانید به بسیاری از نکته‌های مهم در مورد قدرت ذهن برسید. حتی با مراقبه به صورت تنفس کردن صحیح می توانید همه چیز در مورد قدرت ذهن را بفهمید. اولین کاری که باید از این روش یاد بگیرید این است که به دم و بازدم خود توجه کنید. یعنی با هر نفسی که به درون ریه خود میفرستید و با هر بازدمی که به بیرون می‌دهید، همراه شوید. تا چند مرتبه فقط به این عمل توجه کنید و آن را انجام دهید. خب حال با انجام تمرینات قبلی میتوانید درس بعدی را فرا بگیرید. درس دوم که اهمیت زیادی دارد این است که شما متوجه ی لحظه حال خواهید شد. البته باید بدانید که حفظ این لحظه بسیار مهم است.

هدف از مراقبه، بهترین زمان مراقبه

آیا حفظ کردن لحظه حال جز روش‌های ساده مراقبه محسوب می شود؟

همانگونه که گفتیم یکی از روش های ساده مراقبه، تنفس کردن است. اما نکته مهم بعد از مراحلی که ذکر کردیم حفظ‌ کردن لحظه ی حال می باشد. آن چیزی که این روش تنفس را با ارزش می کند و باید مدام آن را تمرین کنید، خالی شدن از اندیشه های زاید است. یعنی این روش در ابتدا به شما یاد می دهد که متوجه لحظه حال شوید و سپس به شما یادآوری می‌کند که باید این لحظه را حفظ کنید و در آن غوطه ور شوید. شاید برای بعضی ها سوال شود و بپرسند: چه زمانی به عنوان بهترین زمان مراقبه محسوب می شود؟ نمی‌توانیم یک زمان معین برای انجام تمرین های مراقبه برای هر فرد مشخص کنیم. فقط آن چیزی که به عنوان موضوع مشترک در میان معلمان مراقبه وجود دارد، شرایطی است که شما دارید. یعنی با توجه به شرایطی که دارید می توانید بهترین زمان مراقبه خود را بر اساس آن انتخاب نموده و تمرین ها را انجام دهید.

آیا داشتن صبر در انجام تمرینات و برای رسیدن به نتایج مهم است؟

مربی و معلم معروف مدیتیشن و مراقبه یعنی جناب شارون سالزبرگ می‌گوید که در اولین تمرین مدیتیشن چقدر زمان او برای فکر های زاید به هدر رفت. او توضیح می‌دهد که چگونه پس از ۸۰۰ تنفس تازه توانست بر تفکر خود مسلط شود. با انجام تمرین های مراقبه به همراه صبر می توانید فواید مراقبه در زندگی خود را مشاهده نمایید. به طور مثال یکی از بهترین خدماتی که مراقبه می تواند به شما بدهد این است که یک فضای ذهنی و مکانی را برای تان ایجاد می کند. در مورد این فضا در علم روانشناسی مقالات و سخنان زیادی نوشته و گفته شده است که آنها را در محل بحث خود مطرح خواهیم کرد. اما در زندگی امروزی این فضای ذهنی و مکانی می‌تواند مزایای زیر را برای هر کس داشته باشد:

  • کاهش سطح استرس
  • افزایش سطح و عمق انرژی
  • مهربان تر شدن با خود
  • بهتر شدن ارتباطات قدیمی
  • بهبود توانایی برقراری ارتباط های جدید

تاثیر مراقبه بر بدن، فواید مراقبه

آیا مراقبه فواید طولانی مدتی را در بدن و ذهن ایجاد می کند؟

برای این که بتوانید از فواید مراقبه در روش های ساده مراقبه استفاده کنید؛ نیازی به عضویت در باشگاه های گرانقیمت اجتماعی و یا استفاده از وسایل اضافی و بلااستفاده ندارید. فقط کافی است با استفاده از روش ساده ای که ذکر کردیم در یک مکان آرام به خودتان (من حقیقی) باز گردید. این بازگشتن به خودتان باعث می شود فواید طولانی مدت و گسترده‌ای در زندگی شخصی و اجتماعی تان به وجود آیند. پنج فایده مهم و تاثیرگذاری که میتوانند برای بسیاری به عنوان هدف از مراقبه محسوب شوند را برایتان ذکر می کنیم. این موارد عبارتند از:

  1. درک یا شناختن درد و مشکلات خویش
  2. کاهش یافتن چشمگیر استرس در زندگی
  3. بهبود قدرت و توانایی تمرکز کردن
  4. توانایی برقراری ارتباط بهتر بین ذهن و توانایی های جسمی
  5. کنترل و از بین بردن تفکرات باطل در ذهن (از بین بردن پچ پچ های مداوم ذهنی)

آیا بدن می تواند فعالیت های ذهن را بازتاب دهد؟

فعالیت ها و تمرین های مراقبه ای، هم می‌توانند راحت‌ترین و هم می‌توانند سخت ترین کار دنیا باشند. این جهت گیری شماست که باعث می شود این فعالیت به موضوعی راحت یا سخت تبدیل شود. تاثیر مراقبه بر بدن در مدت زمان کوتاه و بلند قابل مشاهده خواهد بود. به نوعی بدن آینه و بیانگر تمام مراقبه هایی است که در طول روز به مدت زمان های کوتاه یا طولانی انجام می دهید. پس اگر به مرور زمان با انجام روش های ساده مراقبه توانستید تسلط و تمرکز بیشتری بر روی ذهن و بدن تان داشته باشید، در بلندمدت نتایج بهتری با دریافت خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضمانت بازگشت وجه

مشروط بر مشکل فنی در محصول

پشتیبانی بسیار سریع

پاسخگویی از 20 دقیقه تا 3 ساعت

محصولات اورجینال

اورجینال بودن محصولات

پروسه خرید سریع

دانلود آنی پس از خرید محصول

کاربر گرامی برای خرید و یا دانلود محصولات وبسایت ابتدا باید در وبسایت ثبت نام کنید در صورتی که قبلا ثبت نام کرده اید وارد حساب کاربری خود شوید. راهنمای کاربران