چگونه لیست کتاب روانشناسی خود را درست کنیم؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
کتاب روانشناسی
امتیاز دهید

حتما بارها پیش آمده که در پلتفرم های مختلف یک لیست کتاب روانشناسی روبرویتان قرار داده باشند و توصیه کنند حتما این کتاب ها را مطالعه کنید! طبعا، این لیست ها در سراسر دنیا وجود دارند و هر کدام، بر اساس سلیقه یک یا چند فرد طراحی و کنار هم چیده شده‌اند. ما اینجا کمک می کنیم تا شما براساس نیاز و علاقه تان، لیست کتاب روانشناسی ِمحبوب خود را تشکیل دهید و آن را به افراد ِدیگر پیشنهاد دهید.

هر شخصی، هدف خاصی را از مطالعه دارد. به تازگی، عموم جامعه به سمت کتاب های روانشناسی گرایش پیدا کرده اند. کتاب روانشناسی کمک می کند تا مشکلاتی که مربوط به روح و روان مان است را شناسایی کنیم، افکار غلط و مسموم را از ذهن پاک کنیم، شیوه سالم تری را برای زندگی انتخاب کنیم، اصولی پیش برویم، موفقیت در زندگی را لمس کنیم، به توسعه فردی خود کمک کنیم و غیره. این موارد در نوع خود هدف های جداگانه ای برای مطالعه کتاب روانشناسی به شمار می آیند.

کتاب روانشناسی

خواندن کتاب روانشناسی مانند وقت گرفتن از یک دکتر روانشناس است؟ 

بسیاری از مردم دنیا، به خوبی نمی توانند بین وقت گرفتن از یک دکتر روانشناس و مراجعه به او برای حل یک معضل یا خواندن کتاب روانشناسی، تفاوتی قائل شوند. به همین دلیل، توجیه شان برای نخواندن کتاب روانشناسی این است که: «من در زندگی خود مشکل یا دغدغه ای ندارم»!

جدا از ناشیانه بودن این جمله، هیچ ارتباطی بین مطالعه کتاب های روانشناسی و مراجعه به پزشک متخصص وجود ندارد. کتاب های روانشناسی به طور غیر مستقیم بر روی روند زندگی و ناخودآگاه ما تاثیر می گذارند و مانند بسیاری از کتاب ها می توانند بدون القا و اجبار در تغییر یک عادت غلط، کنار گذاشتن تفکر اشتباه، انتخاب بهتر مسیر زندگی در ابتدای جوانی، رسیدن به آرامش و دوری از استرس و غیره کمکمان کنند. بسیاری از افراد نیز بدون اینکه بیماری ِروانی خاصی داشته باشند به پزشک مراجعه می کنند. تشابه این دو گزینه مانند این است که بگوییم کسانی که کتاب های ژانر پلیسی را مطالعه می کنند، دیگر نیازی به مراجعه به پلیس ندارند.

تعیین هدف از مطالعه کتاب روانشناسی 

کتاب های روانشناسی در یک دسته قرار نمی گیرند. شما وقتی به دنیای این کتاب ها پا می گذارید یا انواع کتاب های مختلف آشنا می شوید که هر کدام به نوعی بخش هایی از زندگی تان را به طور جزئی تر پوشش می دهند. اگر به لیست کتاب های روانشناسی پیشنهادی افراد دیگر توجه کنید، تنوع کتاب روانشناسی را به خوبی متوجه خواهید شد.

در هیچ لیستی صرفا کتابهایی در مورد ترک عادات بد یا خود یاری و غیره وجود ندارد. برای لیستی که از کتاب روانشناسی تهیه می کنید باید اول تعیین هدف داشته باشید. از خود بپرسید ارتباط نامحسوس بین کتاب های لیست من چیست؟ این لیست چه هدفی را دنبال می کند؟ آیا صرفا به خاطر رنگ و لعاب آنها را کنار یکدیگر چیده ام یا همه آنها یکدیگر را تکمیل می کنند؟ خاصیت کتاب های روانشناسی این است که هریک به تنهایی کامل است و کتاب های دیگر می توانند آن را تکمیل کنند.

پرفروش ترین کتاب روانشناسی

پرفروش ترین کتاب روانشناسی، لزوماً بهترین کتاب روانشناسی نیست! 

به دنبال ِعموم مردم و سلیقه آنها در ژانر مربوط به کتاب روانشناسی رفتن، اشتباه محض است. شما باید براساس هدف خود کتاب ها را انتخاب کنید. بیشتر مردم به خاطر سر و صدا کردن یک کتاب آن را می خرند و عموماً تبلیغات در این میان بسیار موثر است.

اگر از بسیاری از خوانندگان یک کتاب روانشناسی پرفروش سوال کنید که این کتاب چه کمکی به توسعه فردی شما کرده است؟ آنها پاسخ های مشابه می دهند! چرا که پیرو نظر یکدیگر هستند و در دنیای تبلیغات غرق شده اند. شما برای روح و روان خود ارزش قائل باشید و با منطق یک کتاب را انتخاب کنید (نگران عامه پسند بودن آن در جامعه نباشید).

معیار های انتخاب کتاب روانشناسی 

در ابتدای مسیر خواندن کتاب روانشناسی، نخستین معیار می تواند سلیقه شما باشد. سپس به مرور با نویسندگان شهیر و معروف و صاحب فکر در این حوزه آشنا می شوید و یکی یکی می توانید کتاب های روانشناسی آنان را تهیه کرده و مطالعه کنید. معیار بعدی را ارزشمند بودن محتوای کتاب و بررسی نظرات ِافراد مختلف که از آن کتاب استفاده کرده اند قرار دهید. عموما گروه های سنی مختلف با سلیقه ها و فرهنگ های مختلف در مورد یک کتاب از دیدگاه های متعدد سخن می گویند.

پیشنهاد سکوی پرتاب

اگر در حال تهیه لیست کتاب روانشناسی جوانان هستید، به پیشنهاد سایت سکوی پرتاب می توانید کتاب شکست عادتهای کهنه اثر جو دیسپنزا را در لیست خود بگنجانید. اطلاعات مربوط به این نویسنده و این کتاب داخل سایت موجود است. این کتاب در سایت ما با صدای امیر سیاهی و قیمت مناسب به صورت صوتی در دسترس شماست.

دیدگاه خود را ارسال نمایید